Eurodeputowany: oczekuję, że Kwaśniewski podejmie trud
© mukhtarablyazov.org 15.01.2013

Warszawa, 25 stycznia 2013 – Polskie doświadczenia demokratyczne powinny być towarem eksportowym tak samo jak towary czy usługi. Do takich wniosków doszli uczestnicy konferencji z okazji pierwszej rocznicy uwięzienia Vladimira Kozlova – lidera kazachskiej opozycji zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog.

Konferencja „ROK OD UWIĘZIENIA VLADIMIRA KOZLOVA – Jak Nazarbajew przygotowuje się do oddania władzy” została zorganizowana przez Fundację Otwarty Dialog. Sytuację społeczną i gospodarczą w największym kraju Azji Centralnej skomentowali polscy politycy obserwujący sytuację w Kazachstanie – współorganizator spotkania, eurodeputowany Piotr Borys (PO/EPP), poseł Marcin Święcicki (PO) oraz przedstawiciel niezależnych mediów z Kazachstanu, redaktor Igor Vinyavsky

Eurodeputowany Piotr Borys wyraził swoje przekonanie, że polskie doświadczenie w przechodzeniu drogi od państwa , które strzela do robotników do rozwiniętej demokracji może stać się naszym towarem eksportowym. Borys wystosował swój apel do międzynarodowej grupy, która doradza prezydentowi Nursułtanowi Nazarbajewowi: „oczekuję, że Aleksander Kwaśniewski podejmie pracę  i trud, by przekazać prezydentowi Nazarbajewowi, że sytuację w jego kraju można naprawić i pójść drogą demokracji, a wejście w dialog z opozycją i niezależnymi ośrodkami odbije się pozytywnie nie tylko na wizerunku kraju, ale również na jego wynikach gospodarczych.”

O „czarnym poniedziałku” 23 stycznia 2011 r. opowiedział Igor Vinyavsky redaktor zdelegalizowanego tygodnika Vzglyad. Vinyavsky wówczas został aresztowany razem z Kozlovem. Jak sam mówi, była to kara od władz, ponieważ jego gazeta nie dostosowała się do narzuconej blokady informacyjnej i relacjonowała okoliczności masakry robotników w Zhanaozen z grudnia 2011 roku. Dziś Vinyavski jest w Polsce uchodźcą politycznym, a wolność zawdzięcza uchwaleniu przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie Kazachstanu. Jednak jego gazeta od grudnia 2012 r. została decyzją władz zamknięta. Kozlov odbywa karę 7,5 roku pozbawienia wolności w kolonii karnej na Syberii.

Przewodniczący Rady Fundacji, Bartosz Kramek, wysunął hipotezę, że działania władz kazachskich obejmujące zmiany legislacyjne, uderzenie w środowiska niezależne oraz duże rotacje personalne, m.in. ostatnie zmiany na stanowiskach premiera, szefa administracji prezydenta, szefa sztabu generalnego, mają związek z szykowaniem gruntu do zmiany we władzy. Istnieją przypuszczenia, że w ciągu paru miesięcy obowiązki od schorowanego Nazarbajewa przejmie siostrzeniec, Akhmetzhan Yessimov.

Z okazji pierwszej rocznicy uwięzienia Vladimira Kozlova, zaprezentowano poświęcony mu serwis internetowy vladimirkozlov.org, który zawiera informacje o losie więźnia politycznego, m.in. jego więzienne zapiski, materiały źródłowe, wskazówki jak można mu pomóc oraz agreguje reakcje opinii międzynarodowej w związku z jego przypadkiem.

  • Reakcje świata